Skaitmeninės savaitės 2024

Skaitmeninės savaitės 2024 (angl. ALL DIGITAL Weeks) – visoje Europoje organizuojama kasmetinė skaitmeninės įtraukties ir skaitmeninių įgūdžių ugdymo akcija, kuri siekia paskatinti ES šalių piliečius nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius, atrasti technologijas, jų kuriamą naudą, pasinaudoti skaitmeninėmis galimybėmis savo kasdienėje bei profesinėje veikloje. Akcija vyksta nuo 2010 m. ir per tą laiką padėjo beveik 1,5 mln. žmonių pirmą kartą prisijungti prie interneto arba patobulinti savo skaitmeninius įgūdžius. Kasmet ji padeda apie 100 000 europiečių iš daugiau nei 20 Europos šalių susipažinti su technologijomis ir pasisemti įkvėpimo pasinaudoti technologijų teikiamomis galimybėmis.

Akcija vyks gegužės 13–31 d.

Akcijos koordinatorius Lietuvoje – asociacija „Langas į ateitį“.

Informacija apie akciją Europoje: www.digitalweeks.eu.

Kodėl akcija yra aktuali ir reikalinga?

  • 44 proc. europiečių skaitmeninių įgūdžių lygis yra nepakankamas norint pilnai pasinaudoti technologijų teikiamomis galimybėmis;
  • skaitmeninio raštingumo įgūdžių dar trūksta 63 proc. 55-74 m. amžiaus europiečių;
  • 30 proc. interneto naudotojų neturi pagrindinių saugumo žinių;
  • tik 26 proc. europiečių patikrina internete surastos informacijos patikimumą;
  • tik 15 proc. dirbančiųjų yra dalyvavę skaitmeninio raštingumo mokymuose.

Informacija renginių organizatoriams

Šiame skyrelyje dalinamės informacija apie akcijos veiklas, metodine medžiaga ir informacija, kuria kviečiame naudotis akcijos „Skaitmeninės savaitės 2024“ šviečiamųjų veiklų organizatorius. Informacija nuolat pildoma.

Dėkojame už bendradarbiavimą ir kviečiame tapti aktyviais akcijos dalyviais!

Atributika

„Skaitmeninės savaitės 2024“ atributika

Akcijos grotažymės

  • #ADWeeks2024
  • #AllDigitalWeeks
  • #SkaitmeninesSavaites

Akcijos savaičių temos

1-ioji savaitė. Kibernetinis saugumas

2024 m. gegužės 13-19 d.

Šią savaitę kviečiame pasidomėti elektroninio atpažinimo priemonėmis, stiprinti savo budrumą susipažįstant su naujais sukčiavimo metodais.

2024 m. gegužės 16 d. 11 val. transliacija internetu „Skaitmeninis imunitetas: kaip sustiprinti PIN kodų apsaugą ir atsparumą sukčiams“.

Transliacijos nuoroda

Lietuviai, lyginant su kitomis šalimis, vis dar yra labiausiai linkę dalytis slaptažodžiais ir PIN kodais, rodo tarptautiniai tyrimai. Duomenų privatumas ir žmonių atidumas yra vieni pagrindinių skaitmeninio imuniteto elementų. Nes sukčiai tik ir ieško naujų būdų, kaip apgauti gyventojus.

Transliacijos metu e. atpažinties ekspertas ir „SK ID Solutions“ verslo vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas papasakos, kokia yra PIN kodų paskirtis, kuo PIN1 skiriasi nuo PIN2 ir kodėl jais negalima dalytis net su pačiais artimiausiais žmonėmis. Be to, jis apžvelgs populiariausius sukčiavimo būdus ir patars, kaip išlikti budriems.

2-ioji savaitė. Skaitmeniniai įgūdžiai – nuo pradedančiųjų iki pažengusiųjų

2024 m. gegužės 20-26 d.

Šią savaitę visus skatiname įsivertinti savo skaitmeninius įgūdžius, atrasti galimybių šiuos įgūdžius patobulinti, atrasti e. paslaugų įvairovę ir patogumą. Skaitmeninių žinių kelrodis kiekvienam – Europos skaitmeninio raštingumo supratimo ir tobulinimo sistema piliečiams (DigComp).

2024 m. gegužės 21 d. 11 val. transliacija internetuNebūk be ryšio“.

Transliacijos nuoroda

Transliacijos metu Ryšių reguliavimo tarnybos Elektroninių ryšių reguliavimo grupės vyriausiasis patarėjas dr. Virgilijus Stundžia patars:

  • kaip pasirinkti mobiliojo ryšio ir interneto prieigos paslaugas, atitinkančias individualius poreikius;
  • kur gauti aktualią objektyvią informaciją apie teikėjų ryšio paslaugų kokybę ir kaip ją pačiam įsivertinti;
  • kokį pasirinkti ir įsigyti mobiliojo ryšio ar interneto prieigos paslaugų galinį įrenginį (pvz. išmanųjį telefoną ar maršrutizatorių);
  • kur laikyti ir kaip elgtis su galiniais įrenginiais, kad ryšys būtų kuo geresnis;
  • kur kreiptis esant blogam ryšiui;
  • kaip naudotis įvairiomis viešai prieinamomis nemokamomis priemonėmis, kurių pagalba vartotojai gali įvertinti ryšio paslaugų kokybę bendrai ar juo dominančioje Lietuvos teritorijoje;
  • kokios programėlės pagalba ir kodėl iki 2025 m. kovo 1 d. reikėtų pasikeisti telefono numerį iš 8 į +370.

3-ioji savaitė: Saugesnis internetas ir dirbtinis intelektas švietime

2024 m. gegužės 27-31 d.

Šią savaitę dar kartą kviečiame prisiminti, kaip svarbu internete elgtis saugiai ir atsakingai, kaip padėti sau ir kitiems, susidūrus su netinkamu turiniu ar elektroninėmis patyčiomis.

2024 m. gegužės 28 d. 11 val. transliacija internetu Vaikų patyčios internete: ką svarbu žinoti suaugusiems“.

Transliacijos nuoroda.

Naujausio Pasaulio sveikatos organizacijos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenimis, vienas iš šešių vaikų Lietuvoje patiria patyčias internete. Elektroninių patyčių rodiklis Lietuvoje aukščiausias tarp tyrime dalyvaujančių šalių. Bet net statistikos nereikia, kad įsitikintume – iššūkiai bendraujant internete ir elektroninių patyčių keliamas stresas yra pažįstami kone kiekvienam vaikui.

Transliacijos metu „Vaikų linijos“ kampanijos BE PATYČIŲ koordinatorė Eglė Tamulionytė kalbės, kaip vaikai bendrauja internete, su kuo susiduria ir kokia mūsų pagalba jiems galėtų praversti. Aptarsime:

  • kaip suaugusiems neatsilikti nuo skaitmeninio vaikų ir paauglių pasaulio;
  • kokie yra elektroninių patyčių ypatumai;
  • kaip galime padėti į elektronines patyčias įsitraukusiems vaikams;
  • ko tikėtis iš technologijų, o ką visgi turėsime patys nuveikti, norėdami pasirūpinti vaikų saugumu.

 

Akcijos pristatymo transliacija

2024 m. balandžio 17 d. 11.00 val. rengiama vaizdo transliacija internetu, kurioje pristatysime artėjančią akciją „Skaitmeninės savaitės 2024“ ir dalyvavimą jos veiklose. Transliacijos nuoroda.

Transliacijos pranešimai: „Akcijos veiklų Lietuvoje pristatymas“ (pateiktis, PDF) ir  „Akcijos renginių viešinimas žemėlapyje“ (pateiktis, PDF).

Akcijos renginių žemėlapis

„Skaitmeninės savaitės 2024“ renginiai Lietuvoje ir visoje Europoje skelbiami šiame žemėlapyje.

Kviečiame žemėlapyje užregistruoti Lietuvoje jūsų planuojamus akcijos renginius.

  1. Puslapio viršuje dešinėje pasirinkite ADD YOUR EVENT ON THE MAP.
  2. Pirmiausia susikurkite paskyrą (jei jos neturite) – spauskite Register, nurodykite savo e. paštą, atstovaujamą organizaciją ir sugalvokite slaptažodį.
  3. Nurodykite prašomą informaciją apie renginį, užpildydami privalomus laukus, pažymėtus *.
  4. Kai viską užpildysite, spauskite SUBMIT EVENT.

Ačiū už bendradarbiavimą ir atstovavimą Lietuvai Europoje!

Veiklų metodinė medžiaga

Šiame skyrelyje dalinamės įvairia veiklų medžiaga ir nuorodomis, kurios gali būti naudingos organizuojant veiklas ir renginius. Kviečiame ją pritaikyti savo ir akcijos dalyvių poreikiams.

Svetainėje https://medijos.epilietis.eu skelbiama naujai sukurta metodinė medžiaga medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymui. Medžiaga skirta 1-12 klasių moksleivių edukacijai šešiomis temomis: saugus elgesys internete, asmens duomenų apsauga ir privatumas, kaip atpažinti dezinformaciją, kaip atpažinti socialinę inžineriją, etiškas elgesys socialiniuose tinkluose ir skaitmeninė veikla. Metodinę medžiagą sudaro metodinės rekomendacijos švietėjams, pamokų planų pavyzdžiai bei praktinės užduotys.

Vaizdo įrašai

  • Internetinis seminaras „Naujausios tendencijos: slaptoji dirbtinio intelekto pusė ir kritinio mąstymo ugdymas“ (). Seminaro metu „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET ekspertas Lukas Apynis pristatė dirbtinio intelekto (DI) raidą, privatumo užtikrinimą naudojant DI, kibernetinio saugumo ir dirbtinio intelekto sinergiją bei įdomiausius dirbtinio intelekto nusikaltimus. Asociacijos „Langas į ateitį“ atstovė Violeta Čiuplytė Bogdanovič pasidalijo medžiaga, skirta saugesnio interneto edukacijoms – apie medijų raštingumą, kritinio mąstymo ugdymą, priemones, užtikrinančias saugesnį elgesį internete. Kviečiame peržiūrėti transliacijos įrašą.
  • Saugesnio interneto dienos 2024 renginys „Skaitmeninės higienos svarba šiandienos pasaulyje“. Renginio pranešėjai – Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro steigėja, ir Pavel Donec, Lietuvos policijos vyriausiasis tyrėjas – pateikė patarimų, ką daryti, kad technologijas valdytume mes, o ne jos mus, ir kaip saugiai dalintis informacija internete.

Taip pat galima pasinaudoti praėjusių metų akcijos veiklų medžiaga.

Filmų peržiūra

Kviečiame aplankyti „Nepatogaus kino“ NK-DOKU svetainę, skirtą įvairioms Lietuvos bendruomenėms legaliai ir nemokamai žiūrėti kokybišką dokumentiką žmogaus teisių temomis.

Rekomenduojame pažiūrėti šiuos filmus.

  • Filmas „Padainuok man“ nagrinėja nepatogią temą – priklausomybę nuo interneto ir socialinių tinklų. Butano kalnuose jaunieji vienuoliai tam tikrą laiką kasdien turi paskirti balsu kartojamai maldai. Berniukams šiandien viskas gerokai paprasčiau už praeities kartoms. Linguodami jie tuo pačiu žaidžia telefonais, maldą palikdami kūnui, ne protui. Septyniolikmetis Payangki yra vienuolis, nors kartu ekrane jis gyvena ir pasaulietišką gyvenimą, kuris vienuoliams techniškai uždraustas, bet praktiškai prieinamas.
  • Filmas „Panų gauja“ gvildena nepatogias temas apie priklausomybę nuo socialinių tinklų, „Fanboyizmą“ ir fanų kultūrą. 86 procentai mokyklinio amžiaus vaikų svajoja tapti nuomonės formuotojais. Keturiolikmetei Leonie tai pavyko. Šiandien mergina veiklos turi tiek, kad abu tėvai pluša dukros „Instagrame“ visu etatu. Gauti nemokamų drabužių ir sportbačių smagu. Bet susikūrusi karjerą iš kasdienybės, Leonie pastatė save į bjaurią padėtį, – užuot tiesiog buvusi paaugle, ji visuomet turi gerai atrodyti, komentuoti, įkvėpti.
  • Filmas „Tikresnė tikrovė“ paliečia nepatogią temą – LGBT. Virtualioje realybėje nufilmuotas trumpametražis klausia vartotojų – kodėl? Kam reikia skirti savo laiką įsikūnijus į personažus, bendraujant su kitais nepažįstamaisiais ir tuščiai leidžiant laiką… internete. Kodėl susitikti virtualioje aplinkoje patogiau? O vartotojai režisieriui atsako: internetas paslepia mūsų trūkumus ir spuogus, – jame galime būti tokie, kokiais save įsivaizduojame.

Žiūrėti gali tik užsiregistravę vartotojai Lietuvos teritorijoje. Registruotis galima čia.

Akcijos rezultatų ataskaita

Pasibaigus „Skaitmeninėms savaitėms 2024“, kviečiame bibliotekas, mokyklas ir kitas organizacijas, rengusias veiklas savo bendruomenėms, pasidalinti informacija apie organizuotas veiklas užpildant ataskaitos formą.

Ataskaitą kviečiame pildyti pasibaigus visai akcijai, iki 2024 m. birželio 9 d. Lauksime tik vienos ataskaitos iš kiekvienos organizacijos (viešųjų bibliotekų prašytume į vieną ataskaitą įtraukti ir filialuose vykusias veiklas).

Visoms anketas užpildžiusioms organizacijoms paruošime dalyvavimo akcijoje pažymėjimus, o 10-iai aktyviausiai akcijoje dalyvavusių organizacijų įteiksime prizus.