Visą vasarį tiek Europos, tiek ir kitose pasaulio šalyse, šurmulį kėlė įvairios edukacinės veiklos, skirtos Saugesnio interneto dienai paminėti. Lietuvoje veiklas organizavo Saugesnio interneto centras, prie akcijos jungėsi projektas „Prisijungusi Lietuva: skaitmeninių įgūdžių tobulinimas“, savo bendruomenę dalyvauti renginiuose gausiai kvietė viešosios bibliotekos ir kitos organizacijos. Į akcijos veiklas įsijungė 380 Lietuvos apskričių ir rajonų viešųjų bibliotekų ir jų filialų, Lietuvos M. Mažvydo nacionalinė biblioteka ir kitos švietimo organizacijos.

Dėmesys saugesniam naudojimuisi viešosiomis e. paslaugomis

Įgyvendinant projektą „Prisijungusi Lietuva: skaitmeninių įgūdžių tobulinimas“, šių metų akcijos veiklose ypatingas dėmesys buvo skiriamas saugesniam naudojimuisi viešosiomis e. paslaugomis, atskleidžiama jų nauda bei galimos grėsmės, kurias svarbu žinoti jų vartotojams:

  • bendradarbiaujant su Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra, Policijos departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos ir gynybos rizikos kapitalo fondu „ScaleWolf“ surengta transliacija internetu „E. paslaugų pasaulis: nepamirškime saugumo“, kurią žiūrėjo net 53 tūkst. Lietuvos gyventojų;
  • daugiau kaip 4300 Lietuvos gyventojų pasitikrino ar saugiai naudojasi elektroninėmis paslaugomis dalyvaudami viktorinoje „Kaip naudotis e. paslaugomis saugiai?“. Nors konkursas laimėti viktorinos prizus pasibaigė, bet pasitikrinti savo žinias vis dar galima!

Veiklos viešosiose bibliotekose ir ugdymo įstaigose

Apie šiuolaikinių žmonių dilemas: gyvenu, kad dirbčiau, ar dirbu, kad gyvenčiau, kodėl, kai galvojame kad ilsimės, iš tiesų pavargstame, kas yra probleminis interneto naudojimas ir, ar visada kaltos technologijos – atsakymų ieškojome seminare „Skaitmeninio perdegimo pinklės“. Su daugiau kaip 230 bibliotekininkų ir švietimo darbuotojų savo patirtimi dalijosi Skaitmeninės etikos centro įkūrėja Renata Gaudinskaitė.

Mokyklas ir bibliotekas kvietėme organizuoti filmų peržiūras svetainėje https://nkdoku.lt. NK-DOKU – tai žmogaus teisių dokumentinių filmų programa-bendrakūrystės projektas, edukaciniais tikslais laisvai prieinamas bendruomenėms. Rekomendavome 4 filmus apie socialinės žiniasklaidos poveikį kiekvieno iš mūsų emociniam pasauliui ir apie tai, kaip užtikrinti savo saugumą bendraujant su nepažįstamaisiais internete. Buvo surengta net 561 filmų peržiūra, kurioje apsilankė 3012 žiūrovų.

Visą Saugesnio interneto mėnesį tiek vaikai, tiek suaugusieji intensyviai sprendė testą „Ar esi saugus internete“. Testą atliko net 18203 dalyviai. Šis testas nemokamas ir atviras visiems, norintiems pasitikrinti savo žinias.

Kvietėme jaunimą pasinaudoti iniciatyvos „Skaitmeninės atskirties mažinimas keičiantis kartų patirtimi“ rekomendacijomis ir įsitraukti į IT mentorystės veiklą bibliotekose, padedant ugdyti vyresnio amžiaus žmonių skaitmeninius įgūdžius (konsultacijos apėmė ir saugumo internete klausimus). Džiaugiamės IT mentorystės konkurso rezultatais: vasario mėnesį 125 jaunuoliai konsultavo 214 vyresnio amžiaus gyventojų.

Mokytojai, bibliotekininkai, švietėjai ar tiesiog technologijų entuziastai buvo kviečiami dalyvauti ES programavimo savaitės iniciatyvoje ir #EUCodeWeek žemėlapyje užregistruoti savo Saugesnio interneto dienos renginius (pažymėtus #Code4SID2025). Saugesnio interneto dienai skirtą programavimo veiklą organizavo 18 švietimo įstaigų.

Dėkojame dalyviams!

Aktyviausiai akcijoje dalyvavo Vilniaus, Šiaulių, Kauno, Panevėžio ir Utenos apskričių bibliotekos ir švietimo įstaigos. Iš viso viešųjų bibliotekų ir kitų švietimo įstaigų renginiuose dalyvavo 11 400 bendruomenės narių – suaugusiųjų ir moksleivių.

Dėkojame visiems dalyvavusiems akcijoje. O 10-imčiai burtų keliu atrinktų organizacijų išsiųsime akcijos organizatorių įsteigtus prizus, kuriuos gaus:

  • Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka;
  • Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka;
  • Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešoji biblioteka;
  • Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka;
  • Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka;
  • Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka;
  • Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka;
  • Vilkaviškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka;
  • Vilniaus miesto centrinė biblioteka;
  • Vilniaus Baltupių progimnazija.

 

Iki susitikimo kitų metų Saugesnio interneto dieną, kuri vyks 2026 m. vasario 10 d.!