2020 m. vasario 11d. vyksianti Saugesnio interneto diena bus minima daugelyje pasaulio šalių (daugiau nei 150 šalių) jau 17-ą kartą.
Jos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.
Lietuvoje įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyks visą savaitę, organizuojant teminę akciją Saugesnio interneto savaitė.
Saugesnio interneto savaitės rezultatai
Dėkojame už aktyvų įsitraukimą į Saugesnio interneto savaitės veiklas!
Suskaičiavome rezultatus viešosiose bibliotekose – akcijos veiklas organizavo 720 bibliotekų (centrinės bibliotekos ir jų filialai), o jose sudalyvavo net 16 400 bibliotekų lankytojų.
Akcijos prizai keliauja į šias 11 bibliotekų:
Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka
Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka
Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka
Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešoji biblioteka
Ukmergės rajono savivaldybės Vlado Šlaito viešoji biblioteka
Birštono viešoji biblioteka
Elektrėnų savivaldybės viešoji biblioteka
Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka
Klaipėdos miesto savivaldybės viešoji biblioteka
Ačiū už bendradarbiavimą!
Atributika
Saugesnio interneto savaitės atributika, kuria kviečiame naudotis informuojant savo bendruomenę apie vyksiančias akcijos veiklas.
Diskusija jaunimui aktualia tema apie apie socialinių tinklų iššūkius, nuomonės formuotojų gyvenimo būdą.
Realybė prieš virtualią realybę. Nematoma socialinių tinklų pusė. Skaitmeninės erdvės pavojai. Su kokiais iššūkiais susiduria žinomi Lietuvos influenceriai?
Diskusijos moderatorius: televizijos ir radijo laidų vedėjas Lukas Keraitis
Dalyviai: nuomonės socialiniuose tinkluose formuotojas Naglis Bierancas, radijo laidų vedėja Simona Albavičiūtė – Bandita, broliai Algirdas ir Remigijus Gataveckai.
Be interneto savo kasdienybės nebeįsivaizduojame: statistikos duomenimis, 73 proc. 16-74 metų Lietuvos internautų juo naudojasi kasdien. Dažniausiai – bendravimui, informacijos paieškai ir bankininkystei: bankų paslaugos jau seniai prieinamos visur, kur veikia interneto ryšys. Tačiau į tendencijas žvalgosi ir sukčiai, vis dažniau ieškantys patiklių aukų virtualioje erdvėje. Kokie dažniausi sukčiavimo būdai ir kaip išsaugoti budrumą? Seminaro metu ekspertai pasidalins pavyzdžiais bei patarimais.
Moderatorius: Valerija Kiguolienė, Lietuvos bankų asociacijos komunikacijos vadovė.
Dalyvauja: Lietuvos banko ir komercinių bankų ekspertai.
Sekstingas (anglų k. žodžių sex ir texting junginys) – tai seksualaus turinio žinučių, apnuoginto kūno vaizdų, filmukų siuntimas ar gavimas naudojantis skaitmeninėmis technologijomis. Sekstingo proveržis yra neatsiejamas nuo išmaniųjų įrenginių, socialinių tinklų, pažinčių programėlių progreso ir dažniausiai suvokiamas kaip simpatijos, seksualumo išraiška, pažinties mezgimas ar santykių išlaikymas, flirtas, žaidimas. Savanoriškai siunčiamas erotinis vaizdas ar tekstas mylimam žmogui, nesitikint, kad jį pamatys kiti žmonės. Šis bendravimo pobūdis itin populiarus paauglių tarpe, tačiau neretai gali virsti virtualaus intymumo spąstais. Kas nutinka, kai meilė baigiasi ir santykiams pašlijus erotiniai vaizdai yra paviešinami? Kada sekstingo „žaidimai“ gali tapti nusikaltimu? Kaip elgtis nukentėjus ir kur kreiptis pagalbos?
Moderatorius: radijo laidų vedėjas Richardas Jonaitis.
Pašnekovai: VšĮ “Vaikų linija” psichologė Dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė, Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo 5-osios valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas Sergej Chaniutko.
Veiklų metodinė medžiaga
Šiame skyrelyje pateikiame įvairių šviečiamųjų saugesnio interneto veiklų metodinę medžiagą. Kviečiame ją pritaikyti savo ir akcijos dalyvių poreikiams.
Praktinė veikla, skirta 3-6 klasių moksleiviams, supažindinanti vaikus su saugaus elgesio internete pagrindais panaudojant Kiškio, Lapės ir Apuoko personažus.
Praktinė veikla, skirta 3-6 klasių moksleiviams, supažindinti, kurie duomenys yra asmeniniai, o kurie nėra laikomi privačiais ir jais galima dalintis internete.
Praktinė veikla, skirta vyresnių klasių moksleiviams, kviečianti surasti ir panagrinėti realiai nutikusias istorijas, kuomet neapdairus elgesys internete turėjo neigiamas pasekmes.
Praktinė veikla, skirta vyresnių klasių moksleiviams, kviečianti panagrinėti dažnai kasdienišką veiklą internete, kuomet dėl neatsargaus elgesio galima patekti į nemalonias ar nesaugias situacijas.
Šios veiklos rengiamos be išmaniųjų įrenginių. Kiekvienos veiklos trukmė – apie 20 min., tad vienam užsiėmimui galima naudoti jų derinį arba jungti prie kitų veiklų.
2020 m. sausio 9 d. iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyko vaizdo transliacija „Saugesnio interneto savaitė Jūsų bibliotekoje“, kurioje pristatėme artėjančią Saugesnio interneto savaitę. Kviečiame žiūrėti!
Rezultatai / ataskaita
Pasibaigus Saugesnio interneto savaitei, kviečiame bibliotekas pasidalinti informacija apie organizuotas veiklas, užpildant žemiau pateiktą ataskaitos formą.
Ataskaitą kviečiame pildyti pasibaigus visai savaitei, iki 2020 m. vasario 18 d. Lauksime vienos ataskaitos iš viešosios bibliotekos (tai yra į vieną ataskaitą įtraukiant ir filialuose vykusias veiklas, nurodant veiklose dalyvavusių vaikų, jaunuolių ir suaugusiųjų skaičių).