Saugesnio interneto savaitės rezultatai
Dėkojame visoms bibliotekoms už aktyvų dalyvavimą akcijoje SAUGESNIO INTERNETO SAVAITĖ 2024 rengiant edukacines veiklas ir skatinant savo bendruomenę būti saugesniais internete!
Viešųjų bei ugdymo įstaigų bibliotekų surengtose akcijos veiklose dalyvavo daugiau kaip 5500 dalyvių. Prie akcijos veiklų prisidėjo daugiau nei 200 bibliotekų ir jų filialų.
Akcijos prizai keliauja į šias 12 bibliotekų:
- Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
- Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka
- Kazlų Rūdos savivaldybės viešoji biblioteka
- Kupiškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka
- Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešoji biblioteka
- Panevėžio „Vilties“ progimnazijos biblioteka
- Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka
- Plungės RVB Platelių miestelio biblioteka
- Šilalės rajono savivaldybės viešoji biblioteka
- Šilutės Martyno Jankaus pagrindinė mokyklos biblioteka
- Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka
- Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka
Dėkojame visoms bibliotekoms už aktyvų įsitraukimą į Saugesnio interneto savaitės veiklas!
Atributika
Saugesnio interneto savaitės atributika, kuria kviečiame naudotis informuojant savo bendruomenę apie vyksiančias akcijos veiklas.
- Saugesnio interneto dienos logotipas: PNG formatu, PNG formatu su permatomu fonu.
- Saugesnio interneto dienos logotipo ženkliukas: PNG formatu.
- Skrajutė: PNG formatu.
- Viršelis Facebook „Mes dalyvaujame!“: JPG formatu.
Akcijos grotažymės
- #SID2024
- #SaugusInternete
Saugesnio interneto dienos renginys
Saugesnio interneto dienai paminėti skirtas renginys vyks 2024 m. vasario 6 d. 15:00 val. Kauno technologijos universiteto bibliotekoje (Studentų g. 48, Kaunas). Renginys skirtas vyresniųjų klasių mokiniams ir mokytojams. Renginio tema – skaitmeninės higienos svarba šiandienos pasaulyje (renginio programa rengiama).
Registruokitės ir pirmieji sužinokite apie emocinę gerovę internete ir saugų turinio dalinimąsi.
Renginys taip pat bus transliuojamas internetu.
Transliacijos internetu
Transliacijos internetu, skirtos viešųjų ir mokyklų bibliotekų darbuotojams, mokytojams ir visiems besidomintiems saugumo internete švietimo klausimais.
Naujausios tendencijos: slaptoji dirbtinio intelekto pusė ir kritinio mąstymo ugdymas
2023 m. vasario 8 d. 13 val.
Dirbtinis intelektas (toliau – DI) tampa vis plačiau naudojamas. Jo teikiamos turinio ir vaizdų kūrimo galimybės kelia ir naujus iššūkius saugesniam elgesiui internete. Transliacijos metu „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET ekspertas Lukas Apynis kalbės apie DI raidą, privatumo užtikrinimą naudojant dirbtinį intelektą, kibernetinio saugumo ir dirbtinio intelekto sinergiją bei įdomiausius dirbtinio intelekto nusikaltimus.
Antroje transliacijos dalyje asociacijos „Langas į ateitį“ atstovė pristatys medžiagą, skirtą saugesnio interneto edukacijoms – medžiagą apie medijų raštingumą, kritinio mąstymo ugdymą, priemones, užtikrinančias saugesnį elgesį internete.
Transliaciją žiūrėkite čia.
Probleminis interneto naudojimas: kas tai yra?
Šiuo metu visi esame prisijungę — dirbame, bendraujame, mokomės, atsipalaiduojame internete. Daugumai mūsų tai suteikia daug naujų galimybių. Tačiau kai kuriems mūsų tai kelia ir iššūkių — įsitraukiame per daug, praleidžiame daugiau laiko nei planavome, negalime sustoti. O galbūt tai problema mūsų vaikams? Kviečiame žiūrėti 2023 metais įrašytą laidą, kurioje nagrinėjama, kada naudojimasis internetu tampa vis sudėtingesnis, ir pristatomas būdas pažvelgti į tai nauju kampu.
Laidos pranešėjai: sveikatos psichologė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto lektorė dr. Roza Joffė-Luinienė, psichologas Aleksandr Miskelovič ir lektorė, Socialinių projektų instituto direktorė Julita Pigulevičienė. Laidos partneris – Socialinių projektų institutas.
Transliaciją žiūrėkite čia.
Medžiaga edukacinėms veikloms
- Saugesnio interneto centras Lietuvoje bendradarbiaudamas su Žinių ekonomikos forumu sukūrė paskaitos medžiagą apie saugumą internete, kurioje pristatomos temos apie informacijos naudojimą, dezinformaciją, netikras nuotraukas, dirbtinio intelekto kuriamą medžiagą. Specialių paskaitų metu po pristatymo buvo žaidžiamas žaidimas sukurtas Žinių ekonomikos forumo bendradarbiaujant su Britų taryba Lietuvoje – „Escape disinfo”.
Paskaitos medžiagą galite parsisiųsti iš https://www.draugiskasinternetas.lt/saugesnio-interneto-centras-bendradarbiaudamas-su-ziniu-ekonomikos-forumu-pristate-paskaitas-apie-sauguma-internete/.
- Svetainėje https://medijos.epilietis.eu/ skelbiama naujai sukurta metodinė medžiaga medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymui. Medžiaga skirta 1-12 klasių moksleivių edukacijai šešiomis temomis: saugus elgesys internete, asmens duomenų apsauga ir privatumas, kaip atpažinti dezinformaciją, kaip atpažinti socialinę inžineriją, etiškas elgesys socialiniuose tinkluose ir skaitmeninė veikla.
Metodinę medžiagą sudaro metodinės rekomendacijos švietėjams, pamokų planų pavyzdžiai bei praktinės užduotys. - Kviečiame žiūrėti filmą „TikTok Boom“, kuris buvo pristatytas 2023 metų Nepatogaus kino festivalio programoje. „Tiktok, Boom“ žvelgia į vieną įtakingiausių šių dienų socialinių platformų TikTok. Filmas nagrinėja algoritminę, sociopolitinę, ekonominę ir kultūrinę jos įtaką bei poveikį, kurį mums daro ši istoriją keičianti programėlė. Šis nuoseklus tyrimas sujungia nuoširdų susidomėjimą tiktoko bendruomene ir jos inovacijomis su sveiku skepticizmu, susirūpinimu dėl saugumo problemų ir iššūkių pasaulinei politikai. Tai – empatiškas filmas apie Z kartą, nagrinėjantis, ką reiškia būti savu skaitmeniniame pasaulyje.
Filmą rasite „Nepatogaus kino“ NK-DOKU platformoje – ji veikia nuolat ir skirta įvairioms Lietuvos bendruomenėms legaliai ir nemokamai žiūrėti kokybišką dokumentiką žmogaus teisių temomis. Rezervuoti seansus ir parsisiųsti filmo medžiagą gali tik registruoti platformos vartotojai (bendruomenės, įstaigos ar organizacijos (juridiniai ar fiziniai asmenys), kurios veikia Lietuvos teritorijoje). Registruotis galima čia.
Naudinga informacija
- Informacinė medžiaga apie socialinius tinklus, vaizdo žaidimus, saugaus elgesio internete patarimai – medžiaga skirta tėvams ir mokytojams.
- Testų svetainė „Ar esi saugus internete?“ http://testas.draugiskasinternetas.lt/
Svetainė, kurioje skelbiamas tiek bendrasis, tiek teminiai saugesnio interneto testai.
- Projekto „Prisijungusi Lietuva“ geroji patirtis https://www.prisijungusi.lt/geroji-praktika/
Svetainėje pateikiami ankstesniais metais vykusių Saugesnio interneto savaitės akcijų vaizdo įrašai.
- Draugiško interneto svetainė https://www.draugiskasinternetas.lt/ .
Aktualiausia Lietuvos saugesnio interneto centro informacija bei patarimai.
- Europos strategija del vaikams geresnio interneto (PDF)– patraukliai pateikta ir vaikams pritaikyta informacija dėl naujosios ES strategijos siekiant užtikrinti geresnį internetą vaikams.
- Tarptautinė Saugesnio interneto dienos svetainė https://www.saferinternetday.org/join. Svetainėje pateikiamos rekomendacijos, kaip kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie Saugesnio interneto dienos minėjimo.
Rezultatai ir ataskaita
Pasibaigus Saugesnio interneto savaitei, kviečiame bibliotekas pasidalinti informacija apie organizuotas veiklas, užpildant ataskaitos formą.
Ataskaitą kviečiame pildyti pasibaigus visai savaitei, iki 2024 m. vasario 20 d. Iš kiekvienos viešosios bibliotekos lauksime tik vienos bendros ataskaitos (į kurią būtų įtrauktos ir filialuose vykusios veiklos).
Apdovanosime prizais burtų keliu išrinktas bibliotekas.