Saugesnio interneto savaitė 2025

 

2025 m. vasario 11 d. daugelyje pasaulio šalių bus minima jau 22-oji Saugesnio interneto diena!

Akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis. Akcijos šūkis – Kurkime geresnį internetą kartu!

Akcijos organizatorių kvietimu, Lietuvoje ir pasaulyje šiais metais įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyksta visą vasarį.

 

 

 

 

Atributika

Saugesnio interneto savaitės atributika, kuria kviečiame naudotis informuojant savo bendruomenę apie vyksiančias akcijos veiklas.

  • Saugesnio interneto dienos simbolis: PNG formatu.
  • Saugesnio interneto dienos logotipas ir feisbuko viršelis: PNG formatu.
  • Dalyvio pažymėjimas: PDF formatu, Canva šablonas (BŪTINA pirma pasidaryti šablono kopiją, ir tik po to jį redaguoti).

Akcijos grotažymės

  • #SID2025
  • #SaugusInternete
  • #PrisijungusiLietuva

 

Renginys „Skaitmeninė banga“

Vasario 11 d. 10 val. kviečiame į Ryšių reguliavimo tarnybos organizuojamą renginį Saugesnio interneto dienai paminėti. Renginio metu vyks pamokos pradinukams, vyresniųjų klasių moksleiviams, suaugusiesiems bei vyresniems žmonėms.

Su patyrusiais lektoriais nersite į kiekvienai amžiaus kategorijai aktualias karščiausias skaitmeninio pasaulio naujienas, atversite naujas galimybes, sužinosite, kaip išvengti tykančių pavojų ir atsakingai elgtis internete, geriau suprasite dirbtinį intelektą, sužinosite apie skaitmeninę detoksikaciją, ateities technologijas. Iš renginio parsinešite tobulėjimo džiaugsmą ir ilgai atmintyje išliekančių sėkmės istorijų.

Registracija į renginį ir programa.

 

Transliacija internetu „E. paslaugų pasaulis: nepamirškime saugumo“

Vasario 13 d. 12 val. rengiama tiesioginė transliacija internetu, skirta paskatinti saugiau naudotis viešosiomis e. paslaugomis. Ši transliacija organizuojama vykdant projektą „Prisijungusi Lietuva: skaitmeninių įgūdžių tobulinimas“.

Tiesioginėje transliacijoje dalyvaus Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūros direktoriaus pavaduotojas Arminas Rakauskas. Jis pristatys viešųjų e. paslaugų plėtojimo tendencijomis, aptars jų naudą žmogui. Taip pat supažindins su viešųjų e. paslaugų paklausa mūsų šalyje bei papasakos, kaip suderinamas viešųjų e. paslaugų patogumas ir jų saugumas.

Gynybos rizikos kapitalo fondo „ScaleWolf“ vadovas, kibernetinio saugumo ekspertas Edvinas Kerza aptars viešųjų e. paslaugų saugumo grėsmes. Jis supažindins kur, naudodamiesi viešosiomis e. paslaugomis, žmonės dažniausiai padaro saugumo klaidas ir kokias schemas šioje srityje dažniausiai taiko elektroniniai sukčiai.

Nusikalstamas veikas, susijusias su viešosiomis e. paslaugomis, ir galimus prevencinius veiksmus pristatys Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis. Ekspertai pateiks patarimų, kaip elgtis piliečiams, jei jie įtaria, kad jų asmeniniai duomenys buvo pavogti ar panaudoti neteisėtai.

Kurkime saugesnį internetą kartu!

Kviečiame transliaciją žiūrėti namuose ar atvykus į viešąją biblioteką. Transliaciją galėsite tiesiogiai žiūrėti naujienų portale „15 min“.

Transliacijos trukmė – apie 1,5 val.

Transliacijos nuoroda bus paskelbta vėliau.

 

Internetinis seminaras „Skaitmeninio perdegimo pinklės“

Vasario 18 d. 10 val. kviečiame į nemokamą internetinį seminarą „Skaitmeninio perdegimo pinklės“, skirtą bibliotekų ir švietimo darbuotojams. Seminaro trukmė – 1,5 val.

Šiuolaikinių žmonių dilemos: gyvenu, kad dirbčiau, ar dirbu, kad gyvenčiau? Kodėl, kai galvojame kad ilsimės, iš tiesų – pavargstame? Kaip mus keičia produktyvumo manija ir tvarumo siekiai? Kas yra probleminis interneto naudojimas ir – ar visada kaltos technologijos?  Plačiau apie visa tai – seminare „Skaitmeninio perdegimo pinklės“, vasario 18 d. 10 val.

Seminarą ves Skaitmeninės etikos centro (www.e-etika.lt) įkūrėja, komunikacijos ekspertė Renata Gaudinskaitė. Lektorė tyrinėja technologijų poveikį psichikos ir fizinei sveikatai nacionaliniuose bei tarptautiniuose tyrimuose drauge su Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkais siekiant sumažinti žalingą technologijų poveikį jaunų žmonių psichikos ir fizinei sveikatai.

REGISTRACIJA BAIGTA (vietų nėra). Užsiregistravusiems prisijungimo nuoroda bus išsiųsta likus keletui dienų iki seminaro, registracijos metu nurodytu e. pašto adresu.

Viktorina

Visos Saugesnio interneto savaitės metu – 2025 m. vasario 10-15 d. – vyks viktorina „Kaip naudotis e. paslaugomis saugiai?“, kviečianti pasitikrinti savo žinias apie saugų naudojimąsi elektroninėmis paslaugomis.

3 viktorinos nugalėtojai bus apdovanoti projekto „Prisijungusi Lietuva: skaitmeninių įgūdžių tobulinimas“ prizais – nešiojamais įkrovikliais (angl. power bank).

Viktorina paskelbta naujienų portale „15 min“.

 

Konkursas: jaunimo įtraukimas į bendruomenės įgūdžių ugdymą

Kviečiame pasinaudoti iniciatyvos „Skaitmeninės atskirties mažinimas keičiantis kartų patirtimi“ parengtomis rekomendacijomis – pakviesti jaunuolius įsitraukti į naudingą informacinių technologijų konsultacijų veiklą bibliotekoje, padedant ugdyti vyresniojo amžiaus gyventojų skaitmeninius įgūdžius.

Visą vasarį vykstantis konkursas kviečia organizacijas išbandyti jaunimo ir vyresniojo amžiaus gyventojų tarpusavio ugdymą skaitmeninių įgūdžių srityje (toliau – IT mentorystę) surengiant jų tarpusavio IT konsultacijas. Konkurso sąlygos skelbiamos čia.

 

Filmų peržiūros

Kviečiame organizuoti filmų peržiūras „Nepatogaus kino“ NK-DOKU svetainėje – ji veikia nuolat ir skirta įvairioms Lietuvos bendruomenėms legaliai ir nemokamai žiūrėti kokybišką dokumentiką žmogaus teisių temomis. Rezervuoti seansus ir parsisiųsti filmo medžiagą gali tik registruoti svetainės vartotojai (bendruomenės, įstaigos ar organizacijos (juridiniai ar fiziniai asmenys), kurios veikia Lietuvos teritorijoje). Registruotis galima čia.

Rekomenduojami filmai.

  • Filmas „Noriu kažką jausti“ vaizduoja šiuolaikiniame, skubančiame pasaulyje ypač aktualią temą – socialinių medijų ir plačiau interneto teikiamų galimybių poveikį kiekvieno iš mūsų emociniam pasauliui. Socialinių tinklų ir naujienų puslapių kūrėjai sėkmingai manipuliuoja mūsų emocijomis. Mes pykstame ant melagingų antraščių, įsimylime turinio kūrėjas, išmokytas gražiai atrodyti ir švelniai kalbėti, negalime atsispirti pagundai pamatyti kažką dar baisesnio ar dar šlykštesnio negu vakar. Kodėl tuomet naršymas palieka mus tuščius ir bejausmius? Ir kaip tai pakeisti?
  • „Ir karalius pasakė: koks fantastiškas prietaisas!“ – humoro, filosofinės dvasios ir energijos kupinas, apdovanojimų pelnęs koliažinis filmas keliauja per judančių vaizdų istoriją. Nuo pirmųjų filmų ir nuotraukų iki šiandieninio Holivudo, iPhone’o, instagramo ir daugiau nei 45 milijardų fotoaparatų visame pasaulyje. Režisierių duetas su meile ir ironija žvelgia į šiuolaikinės vizualinės kultūros prieštaravimus, įskaitant propagandinius filmus apie Vladimirą Putiną ir Kim Jong Uną, ISIS kovotojų grupės filmavimo užkulisius Jemene, rusų jaunuolius, atliekančius adrenalino kupinus triukus aukščiausių pasaulio pastatų viršūnėse, ir Leni Riefenstahl kameros meistriškumo kursus. Filmas, priverčiantis susimąstyti apie tai, ką reiškia nuolatos būti apsuptam dėl mūsų dėmesio konkuruojančių vaizdų ir naujomis akimis pažvelgti į šiuolaikinį vizualinį pasaulį, kuriame gyvename.

Mokytojai, švietimo pagalbos specialistai, švietėjai ir jaunimo darbuotojai kviečiami pasinaudoti „Nepatogaus kino klase“ – nemokama edukacinių filmų ir priemonių svetaine, skirta formaliam ir neformaliam vaikų ir jaunimo švietimui bei ugdymui. Svetainėje pristatomi dokumentiniai filmai padeda „Nepatogaus kino klasės“ bendruomenės nariams – mokytojams, švietimo pagalbos specialistams, švietėjams ir jaunimo darbuotojams – kalbėti apie svarbias, tačiau ne visada patogias demokratijos, žmogaus teisių bei medijų raštingumo temas. Tai praktiška pagalba ugdant jaunąją kartą, skatinant kritinį mąstymą bei tarpusavio diskusijas! Registruotis galima čia.

Rekomenduojami filmai.

  • Čekų filmo „Sugauti tinkle“ kūrybinė komanda pasamdo tris pilnametes merginas internete suvaidinti 12 metų mergaites. Praėjus vos dešimčiai dienų nuo jų paskyrų sukūrimo pažinčių svetainėse, merginos sulaukia pustrečio tūkstančio vartotojų žinučių: jų prašoma prieš kamerą nusirengti arba gyvai susitikti. Lydima psichologų ir teisėsaugos filmavimo komanda fiksuoja ne tik anonimines žinutes, bet ir gyvus susitikimus su vyrais, viliojančiais mergaites į spąstus.
    Šioje edukacinėje, vaikams ir jaunuoliams nuo 13 metų (9-12 klasėms) skirtoje filmo versijoje, veikėjos ne tik dalinasi savo išgyvenimais, tačiau taip pat pateikia praktiškų patarimų vaikams, kaip pasirūpinti savo saugumu bendraujant su nepažįstamais žmonėmis internete.
    Filmas turi parengtą metodinę medžiagą lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis bei informaciją tėvams, kurią parengė „Vaikų linijos“ specialistai.
  • Dokumentinis filmas „Vaikai internete“ (skirtas 6-11 klasių mokiniams) atskleidžia trijų žmonių istorijas, kurių gyvenimas tampriai persipynęs su jaudinančiu, bet labai rizikingu interneto pasauliu. Tai 12-os metų talentingas berniukas Lukas, kuris populiarumo aukštumas bei nuosmukius patiria ištisomis naktimis besigalynėdamas interneto šlovės arenoje, kur, pasivadinęs Zachy, skelbia savo kuriamus vaizdo įrašus, 13-metis Oskaras, aistringas kompiuterinių žaidimų fanas, galintis žaisti daugybę valandų be perstojo, užkandžiaudamas nesveiku maistu, ir jauna mergina Nikola, kuri, ilgėdamasi romantiškų santykių, kuriais giriasi jos bendraamžės, internete tampa seksualinio persekiotojo auka.
    Filmas turi parengtą metodinę medžiagą lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis.

 

Medžiaga edukacinėms veikloms ir kita naudinga informacija

  • Edukacinis užsiėmimas ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams.
  • Atmintinė „Kaip saugiau naudotis viešosiomis e. paslaugomis?“: PDF formatu, JPG formatu 1 ir 2 p.
  • Prisijunkite prie iniciatyvos „Europos programavimo savaitė“, kuria siekiama įdomiai ir patraukliai supažindinti ir mokyti programavimo ir patobulinti skaitmeninius įgūdžius. Iniciatyvos veiklas (pažymėtas #Code4SID2025) užregistruokite akcijos žemėlapyje – organizuodami renginius ar dalyvaudami vykstančiose veiklose – gali jungtis visi bet kuriuo metu. Mokytojai, bibliotekų darbuotojai, švietėjai, ar tiesiog technologijų entuziastai – #EUCodeWeek visiems suteikia galimybę kartu mokytis, kurti ir dalintis savo aistra programavimui ir loginiam mąstymui. Europoje ir Lietuvoje rengiamas iniciatyvos veiklas patogiai galima surasti akcijos žemėlapyje, skelbiamame pagrindinėje akcijos svetainėje https://codeweek.eu. Svetainėje taip pat apstu idėjų mokymo ir mokymosi ištekliams, galima pasisemti įkvėpimo iš kitų įsitraukusių dalyvių.
  • Informacinė medžiaga apie socialinius tinklus, vaizdo žaidimus, saugaus elgesio internete patarimai – medžiaga skirta tėvams ir mokytojams.
  • Testų svetainė „Ar esi saugus internete?“ http://testas.draugiskasinternetas.lt/.
    Svetainėje skelbiamas tiek bendrasis, tiek teminiai saugesnio interneto testai.
  • Teminės akcijos „Senjorų dienos internete 2024“ įvykusių transliacijų įrašai.
    Svetainėje pateikiami ankstesniais metais vykusių Saugesnio interneto savaitės akcijų vaizdo įrašai.

 

Akcijos pristatymo transliacija

2025 m. sausio 21 d. 11.00 val. surengta vaizdo transliacija internetu, kurioje pristatyta artėjanti Saugesnio interneto savaitė ir dalyvavimas jos veiklose. Transliacijos įrašas.

 

Veiklų ataskaita

Pasibaigus akcijos renginiams, kviečiame bibliotekas ir kitas organizacijas pasidalinti informacija apie savo organizuotas veiklas, užpildant ataskaitos formą.

Ataskaitą kviečiame pildyti pasibaigus vasariui, iki 2025 m. kovo 7 d. Lauksime vienos ataskaitos iš viešosios bibliotekos, į šią ataskaitą įtraukiant ir filialuose vykusias veiklas.

Apdovanosime prizais burtų keliu išrinktas bibliotekas.