Akcijos rezultatai
Akcija „Skaitmeninės savaitės 2024“ įvyko jau 15-ąjį kartą. Trijų teminių akcijos savaičių metu gyventojai buvo kviečiami stebėti e. paslaugas, interneto teikiamas galimybes ir saugumo internete temas pristatančias internetines transliacijas, dalyvauti edukaciniuose renginiuose viešosiose bibliotekose ir ugdymo įstaigose, pasitikrinti ir gilinti savo žinias sprendžiant testus bei rengti filmų peržiūras savo bendruomenės nariams. Iš viso akcijos metu įvairiais kanalais buvo pasiekta daugiau kaip 40 tūkst. Lietuvos gyventojų. Daugiau apie rezultatus skaitykite naujienose.
Dėkojame dalyviams, bibliotekoms ir ugdymo įstaigoms už aktyvų įsitraukimą į Skaitmeninių savaičių 2024 veiklas!
Akcijos prizai skiriami dešimčiai aktyviausių bibliotekų:
- Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka
- Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka
- Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir padaliniai
- Kupiškio r. Alizavos pagrindinė mokykla
- Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka ir filialai
- Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka
- Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka
- Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka
- Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka
- Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka
Akcijos veiklų akimirkos, kuriomis maloniai pasidalijo jų rengėjai.
- Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka 1, 2
- Kupiškio r. Alizavos pagrindinė mokykla 1
- Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka 1, 2
- Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka 1, 2, 3, 4
- Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka 1
- Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka 1, 2, 3
- Telšių r. sav. Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka 1, 2
- Kauno rajono savivaldybės viešoji biblioteka 1
Ačiū už bendradarbiavimą!
Informacija renginių organizatoriams
Šiame skyrelyje dalinamės informacija apie akcijos veiklas, metodine medžiaga ir informacija, kuria kviečiame naudotis akcijos „Skaitmeninės savaitės 2024“ šviečiamųjų veiklų organizatorius. Informacija nuolat pildoma.
Dėkojame už bendradarbiavimą ir kviečiame tapti aktyviais akcijos dalyviais!
Atributika
„Skaitmeninės savaitės 2024“ atributika
Akcijos grotažymės
- #ADWeeks2024
- #AllDigitalWeeks
- #SkaitmeninesSavaites
Akcijos savaičių temos
Akcijos pristatymo transliacija
2024 m. balandžio 17 d. 11.00 val. rengiama vaizdo transliacija internetu, kurioje pristatysime artėjančią akciją „Skaitmeninės savaitės 2024“ ir dalyvavimą jos veiklose. Transliacijos nuoroda.
Transliacijos pranešimai: „Akcijos veiklų Lietuvoje pristatymas“ (pateiktis, PDF) ir „Akcijos renginių viešinimas žemėlapyje“ (pateiktis, PDF).
Akcijos renginių žemėlapis
„Skaitmeninės savaitės 2024“ renginiai Lietuvoje ir visoje Europoje skelbiami šiame žemėlapyje.
Kviečiame žemėlapyje užregistruoti Lietuvoje jūsų planuojamus akcijos renginius.
- Puslapio viršuje dešinėje pasirinkite ADD YOUR EVENT ON THE MAP.
- Pirmiausia susikurkite paskyrą (jei jos neturite) – spauskite Register, nurodykite savo e. paštą, atstovaujamą organizaciją ir sugalvokite slaptažodį.
- Nurodykite prašomą informaciją apie renginį, užpildydami privalomus laukus, pažymėtus *.
- Kai viską užpildysite, spauskite SUBMIT EVENT.
Ačiū už bendradarbiavimą ir atstovavimą Lietuvai Europoje!
Veiklų metodinė medžiaga
Šiame skyrelyje dalinamės įvairia veiklų medžiaga ir nuorodomis, kurios gali būti naudingos organizuojant veiklas ir renginius. Kviečiame ją pritaikyti savo ir akcijos dalyvių poreikiams.
Svetainėje https://medijos.epilietis.eu skelbiama naujai sukurta metodinė medžiaga medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymui. Medžiaga skirta 1-12 klasių moksleivių edukacijai šešiomis temomis: saugus elgesys internete, asmens duomenų apsauga ir privatumas, kaip atpažinti dezinformaciją, kaip atpažinti socialinę inžineriją, etiškas elgesys socialiniuose tinkluose ir skaitmeninė veikla. Metodinę medžiagą sudaro metodinės rekomendacijos švietėjams, pamokų planų pavyzdžiai bei praktinės užduotys.
Vaizdo įrašai
- Internetinis seminaras „Naujausios tendencijos: slaptoji dirbtinio intelekto pusė ir kritinio mąstymo ugdymas“ (). Seminaro metu „Baltimax“ kibernetinio saugumo inžinierius ir ESET ekspertas Lukas Apynis pristatė dirbtinio intelekto (DI) raidą, privatumo užtikrinimą naudojant DI, kibernetinio saugumo ir dirbtinio intelekto sinergiją bei įdomiausius dirbtinio intelekto nusikaltimus. Asociacijos „Langas į ateitį“ atstovė Violeta Čiuplytė Bogdanovič pasidalijo medžiaga, skirta saugesnio interneto edukacijoms – apie medijų raštingumą, kritinio mąstymo ugdymą, priemones, užtikrinančias saugesnį elgesį internete. Kviečiame peržiūrėti transliacijos įrašą.
- Saugesnio interneto dienos 2024 renginys „Skaitmeninės higienos svarba šiandienos pasaulyje“. Renginio pranešėjai – Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro steigėja, ir Pavel Donec, Lietuvos policijos vyriausiasis tyrėjas – pateikė patarimų, ką daryti, kad technologijas valdytume mes, o ne jos mus, ir kaip saugiai dalintis informacija internete.
Taip pat galima pasinaudoti praėjusių metų akcijos veiklų medžiaga.
Filmų peržiūra
Kviečiame aplankyti „Nepatogaus kino“ NK-DOKU svetainę, skirtą įvairioms Lietuvos bendruomenėms legaliai ir nemokamai žiūrėti kokybišką dokumentiką žmogaus teisių temomis.
Rekomenduojame pažiūrėti šiuos filmus.
- Filmas „Padainuok man“ nagrinėja nepatogią temą – priklausomybę nuo interneto ir socialinių tinklų. Butano kalnuose jaunieji vienuoliai tam tikrą laiką kasdien turi paskirti balsu kartojamai maldai. Berniukams šiandien viskas gerokai paprasčiau už praeities kartoms. Linguodami jie tuo pačiu žaidžia telefonais, maldą palikdami kūnui, ne protui. Septyniolikmetis Payangki yra vienuolis, nors kartu ekrane jis gyvena ir pasaulietišką gyvenimą, kuris vienuoliams techniškai uždraustas, bet praktiškai prieinamas.
- Filmas „Panų gauja“ gvildena nepatogias temas apie priklausomybę nuo socialinių tinklų, „Fanboyizmą“ ir fanų kultūrą. 86 procentai mokyklinio amžiaus vaikų svajoja tapti nuomonės formuotojais. Keturiolikmetei Leonie tai pavyko. Šiandien mergina veiklos turi tiek, kad abu tėvai pluša dukros „Instagrame“ visu etatu. Gauti nemokamų drabužių ir sportbačių smagu. Bet susikūrusi karjerą iš kasdienybės, Leonie pastatė save į bjaurią padėtį, – užuot tiesiog buvusi paaugle, ji visuomet turi gerai atrodyti, komentuoti, įkvėpti.
- Filmas „Tikresnė tikrovė“ paliečia nepatogią temą – LGBT. Virtualioje realybėje nufilmuotas trumpametražis klausia vartotojų – kodėl? Kam reikia skirti savo laiką įsikūnijus į personažus, bendraujant su kitais nepažįstamaisiais ir tuščiai leidžiant laiką… internete. Kodėl susitikti virtualioje aplinkoje patogiau? O vartotojai režisieriui atsako: internetas paslepia mūsų trūkumus ir spuogus, – jame galime būti tokie, kokiais save įsivaizduojame.
Žiūrėti gali tik užsiregistravę vartotojai Lietuvos teritorijoje. Registruotis galima čia.
Akcijos rezultatų ataskaita
Pasibaigus „Skaitmeninėms savaitėms 2024“, kviečiame bibliotekas, mokyklas ir kitas organizacijas, rengusias veiklas savo bendruomenėms, pasidalinti informacija apie organizuotas veiklas užpildant ataskaitos formą.
Ataskaitą kviečiame pildyti pasibaigus visai akcijai, iki 2024 m. birželio 9 d. Lauksime tik vienos ataskaitos iš kiekvienos organizacijos (viešųjų bibliotekų prašytume į vieną ataskaitą įtraukti ir filialuose vykusias veiklas).
Visoms anketas užpildžiusioms organizacijoms paruošime dalyvavimo akcijoje pažymėjimus, o 10-iai aktyviausiai akcijoje dalyvavusių organizacijų įteiksime prizus.